Agathonisi – Lipsi
Färjor till Dodekanisos
Agathonisi – Lipsi
Färjor till Dodekanisos
Färjan från Agathonisi Lipsi färjan trafikeras av 2 färjebolag: Dodekanisos Seaways & SAOS Ferries. Agathonisi Agathonisi Lipsi färjor tar cirka 1 timme 20 minuter. Färjan kostar mellan 226 SEK och 460 SEK, beroende på biljettinformation. Priserna inkluderar inte eventuella serviceavgifter. Färjetidtabeller ändras säsongsmässigt, använd vår Deal Finder för att få livepriser och tillgänglighet för färjor från Agathonisi till Lipsi.
Den första Agathonisi Lipsi färja avgår vanligtvis från Agathonisi runt 08:40. Den sista färjan avgår vanligtvis vid 14:40.
Färjeturen från Agathonisi Lipsi färjeresan kan ta cirka 1 timme 20 minuter. De snabbaste avgångarna är ungefär 35 minuter med Dodekanisos Seaways. Avgångstiderna kan variera mellan olika färjeoperatörer och kan påverkas av väderförhållanden.
Det finns 4 veckovisa avgångar från Agathonisi till Lipsi som tillhandahålls av Dodekanisos Seaways & SAOS Ferries. Tidtabellerna kan ändras från säsong till säsong.
Dodekanisos Seaways tillhandahåller 4 sailings varje vecka. SAOS Ferries tillhandahåller 3 sailings varje vecka.
Agathonisi Lipsi färjepriser varierar vanligtvis mellan 226 SEK* och 460 SEK*. Genomsnittspriset är vanligtvis 284 SEK*. De billigaste Agathonisi Lipsi färjepriser börjar från 226 SEK*. Det genomsnittliga priset för en fotpassagerare är 283 SEK*. Genomsnittspriset för en bil är 707 SEK*.
Priserna varierar beroende på antal passagerare, fordonstyp, rutt och seglingstider. Priserna är hämtade från sökningar under de senaste 30 dagarna och exklusive serviceavgifter, senast uppdaterade 1 april 2025.
Avståndet mellan Agathonisi till Lipsi är ungefär 27,8km eller 15 nautiska mil.
Ja, Dodekanisos Seaways färjor tillåter bilar ombord på färjor mellan Agathonisi och Lipsi. Använd vår Deal Finder för att få live-priser för bilfärjor mellan Agathonisi och Lipsi.
Ja, fotpassagerare kan resa med Dodekanisos Seaways färjor mellan Agathonisi och Lipsi.
Husdjur är för närvarande inte tillåtna ombord på färjorna från Agathonisi till Lipsi.
Mer rutter än någonannan
Jämför priser, tider och rutter på ett och samma ställe.
Ändra dina planer enkelt med flexbiljetter.
Boka e-biljetter och hantera resor i appen.
Spåra fartyg och få live uppdateringar.
Topprankad kundsupport när du behöver det.
Agathosini är en liten grekisk ö belägen i den norraste delen av Dodecanese i Grekland. Ön ligger ca 26 km från Samos, 37 km från Patmos och 14,5 km från den turkiska kusten. Den är omringad av många mindre öar och är har 3 byar: Megálo Chorió ("Stor By"), Mikró Chorió ("Small Village") och öns enda hamn finns i samhället Agios Georgios (Sankt George) och består av några hotell. Ön är också lokalt känd som Gaidaro, eller sitt gamla namn Tragea. Den högsta punkten på ön är 209 m över havet. Den platsen finns nära Mikró Chorió.
Din resa till Agathonisi kan du göra med en vanlig färja eller en höghastighetsfärja beroende på vilken dag och tidpunkt du vill åka och med vilket färjerederi. Om du väljer att åka med den vanliga färjan så tar din resa mellan 8-11 timmar och med höghastighetsfärjan tar det mellan 6.5-8.5 tim beroende på hur många hamnar den stannar vid på vägen.
Den grekiska ön Lipsi ligger i den norra delen av Dodekanesos ögrupp och är den största ön bland ett komplex av mindre öar och holmar, som är av stort miljöintresse eftersom de ingår i Natura-nätverket. Ön ligger mellan ön Patmos och ön Leros och var ursprungligen bebott under förhistorisk tid. Den moderna bosättningen grundades 1669 av finns en kretensisk som kallades Ilias. Ön Lipsi var officiellt förenat med Grekland 1948 och sträcker sig över en yta på 16 kvadratmeter/ Km med en kuststräcka på cirka 35 km. Sevärdheter på ön värda ett besök inkluderar kyrkan Agios Ioannis, Theo som ligger intill rådhuset och museet. I kyrkan kan besökare se ikonen för Panaghia i Mavri (Svart Madonna) som går tillbaka till omkring 1500. Det finns också Kyrko-Folklore Museum som innehåller några kyrkliga reliker och en liten arkeologisk samling, och slutligen den Panaghia av Haros, som ligger precis 1,5 km från Lipsi stad. Detta är den enda ikonen i Grekland, där Jungfru Maria avbildas håller den korsfäste Jesus i famnen istället för Jesusbarnet. Klostret och ikonen går tillbaka till 1600.